Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Okul öncesi eğitimin faydaları ve bu eğitimin gerekliliği artık herkes tarafından bilinmektedir. Birçok aile çocukları için en iyi eğitimi aramaktadır. Çocukların karşısına çıkan her deneyim onlar için bir öğrenme fırsatıdır.

Okul öncesi eğitimin faydaları ve bu eğitimin gerekliliği artık herkes tarafından bilinmektedir. Birçok aile bu bilince ulaşmış durumda ve çocukları için en iyi eğitimi aramaktadır. Çocukların karşısına çıkan her deneyim onlar için bir öğrenme fırsatıdır. Okul öncesi eğitim de bu öğrenme deneyimlerini çoğaltmaktadır.


Bilimsel araştırmalar da göstermektedir ki 0-6 yaş arası çocuklar için en kalıcı öğrenme dönemidir ve öğrenme bu dönemde çok hızlıdır. Okul öncesi dönemde edinilen davranışlar, yaşam boyu devam eder. Bu sebeple de kaliteli bir okul öncesi eğitim, oldukça belirleyici bir rol oynar.

Peki okul öncesi eğitimin faydaları nedir? Bu faydaların bir kısmından şu şekilde bahsedebiliriz;

  • Öncelikli olarak çocukların sosyal becerilerini büyük ölçüde geliştirir.
  • Çocuklara öğrenme ve öğrendiği bilgileri uygulama isteği aşılar.
  • Onları ilkokula daha hazır ve donanımlı hale getirir.
  • Çocukların konsantrasyonlarını geliştirir.
  • Motor becerilerini keşmetlerini sağlar ve geliştirir.

Okul öncesi eğitimin faydaları kısaca bu şekilde sıralanabilir. Yalnızca bu noktada önemli bir ayrıntı vardır. Ailelerin de okuldaki eğitimin devamlılığını evde sağlaması gerekmektedir. Çocukların evde farklı davranışlar sergilerken, okulda daha farklı davranışlar sergilemesi beklenemez. Anne babaların da, doğru rol model olarak çocuklarına örnek olmaları gerekir.

Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar, motor, bilişsel, dil,sosyal ve duygusal gelişim gibi gelişim alanlarında daha başarılı olmaktadır. Bunun yanında öz bakım becerileri de desteklenmektedir. Okul öncesi eğitim, çocukların daha sonraki eğitim hayatları için de önemli bir yatırım olmaktadır.

Okul öncesi eğitimin faydaları, bu yazıda bahsettiklerimizden çok daha fazladır. Bu noktada her çocuğun kendine has bir karaktere ve alışkanlıklara sahip olduğu unutulmamalıdır. Bir çocuk grup etkinliklerini çok severken, diğer bir çocuk bireysel etkinlikleri daha eğlenceli bulabilir. Bu kesinlikle bir sorun değildir. Eğitmenlerin bu farklılıkları ayırt edebilmesi ve bu çocuklara bu doğrultuda yaklaşması doğru olacaktır.

Çocuklar asla istemedikleri dersler veya oyunlar için zorlanmamalıdır. Etkinliklerde çocuğa seçim şansı verilmesi hem özgüvenine faydalı olur hem de kendine ait kararlar verebilir. Bizler de Teoti Anaokullarında tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak bir eğitim sunuyoruz. Çocuklarımız üzerinde asla baskı olmadan özgür olabilecekleri bir öğrenim alanı yaratıyoruz. Ayrıca derslerimizi yalnızca kapalı ortamda değil açık oyun alanlarımızda da işliyoruz. Doğal çim alanlarımız ve tahta oyuncaklarımız ile, çocuklarımıza zengin bir öğrenme ortamı sunuyoruz.

Okul öncesi eğitimin faydaları hakkında bilgi edinmek ve daha fazlası için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
 

Formu Doldurun Sizi Arayalım