Çift Dilli Eğitimin Önemi Nedir?

Çift Dilli Eğitimin Önemi Nedir?

Global bir dünyada yaşadığımız için, artık yalnızca ana dil konuşabiliyor olmak yeterli olmamaktadır. Bunun bilincinde olan anne babalar da çocuklarının eğitim aldıkları okullarda yabancı dil eğitimi almalarını da istemektedir.

Global bir dünyada yaşadığımız için, artık yalnızca ana dil konuşabiliyor olmak yeterli olmamaktadır. Bunun bilincinde olan anne babalar da çocuklarının eğitim aldıkları okullarda yabancı dil eğitimi almalarını da istemektedir. Özellikle de erken çocukluk döneminde edinilen bu bilgiler oldukça kalıcı bir biçimde çocuğun zihninde yer eder. Bu içeriğimizde sizler için, çift dilli eğitimin önemi nedir? Sorusunu yanıtlayacağız.


Beyin gelişiminin en hızlı olduğu ve en etkili öğrenmenin gerçekleştiği dönem okul öncesi dönemdir. Bu dönemde gerçekleşen tüm yaşantıların ileriki dönemler için alt yapı oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Biz yetişkinlerin dikkat etmesi gereken ise çocukların bu dönemlerinin olumlu yaşantılarla, olumlu öğrenme ortamlarıyla zenginleştirilmesidir.

Yapılan araştırmalara göre çift dil eğitimi görmüş çocukların bilişsel gelişimi, akranlarına göre daha üst seviyededir.Yani çift dilli eğitim çocuğun başta akademik olmak üzere sosyal, bilişsel gibi pek çok gelişim alanını desteklemektedir. Erken çocukluk dönemini kapsayan 0-6 yaş döneminde çocukların nöronları gelişir ve bağlantı kurmaya başlar. İşte bu dönemde çift dilli eğitim alan çocuklar çok daha fazla gelişmiş nöron bağlantısına sahip olurlar.

Okul öncesinde doğal öğrenme yeteneği, merak dürtüsü ve araştırma isteği yeni bilgi kazanımında, yetişkinlere oranla çocuklar için büyük avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj yabancı dil eğitiminde de oldukça önemlidir. Eğer çocuklar bu dönemde doğru dil öğrenimine maruz kalırlarsa, yabancı dile karşı olumlu algılar geliştirip, kolayca öğrenebilirler. Bu dönemde yabancı dilleri olabildiğince fazla duyması ve konuşmaya teşvik edilmesi sayesinde aksanı da doğru ve kolay öğrenir.

Çift dilli eğitimin önemi nedir? Sorumuzu yanıtlamaya devam edelim. Çocukların yabancı dili iyi bir şekilde öğrenebilmesi ve akıcı olarak konuşabilmesi için yalnızca yabancı dil dersi almaları yeterli değildir. Bu yabancı dili hayatlarının her alanında duymalı ve kullanmalılar. İşte bu sebeple bizler de Teoti Anaokulları’nda çocuklarımıza çift dilli eğitim imkanı sunuyoruz. Çocuklar okulda geçirdikleri her anda ve her derste yabancı dile maruz kalarak öğrenimlerini güçlendirirler.

Örneğin okulda İngilizce öğretmenimiz yalnızca İngilizce konuşur ve çocuklarla da yalnızca bu dilde iletişim kurar. Sınıflarımızda dersler, İngilizce öğretmeni ve sınıf öğretmeni olmak üzere iki uzman öğretmen eşliğinde işlenir. Bu sayede çocuklarımız İngilizcenin farklı bir dil olduğunun farkına varırlar ve doğal bir biçimde İngilizceyi anlamaya, konuşmaya başlarlar. Çocukların bu yaşları yabancı bir dil öğrenmek için en uygun zamandır. Dili kurallarına uygun bir biçimde doğru aksan ile konuşmaları daha mümkündür.

Çift dilli eğitimin önemi nedir? Konusunu bu şekilde açıklayabiliriz. Sizler de çocuklarınızın nezih bir ortamda ve en doğru hali ile çift dilli eğitim almasını istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilrisiniz!
 

Formu Doldurun Sizi Arayalım