Okul Öncesi Eğitim Hangi Yaş Aralığını Kapsar?

Okul Öncesi Eğitim Hangi Yaş Aralığını Kapsar?

Okul öncesi eğitim hangi yaş aralığını kapsar? Öncelikle okul öncesinin tanımını yapmakta fayda var. Okul öncesi henüz ilk öğrenim çağına gelmemiş çocukları bu eğitime hazırlamak

Okul öncesi eğitim hangi yaş aralığını kapsar? Öncelikle okul öncesinin tanımını yapmakta fayda var. Okul öncesi henüz ilk öğrenim çağına gelmemiş çocukları bu eğitime hazırlamak ve birtakım beceriler kazanmalarını sağlamak amacı güden bir eğitim öğretim yeridir. Anaokulları ilkokullardan bağımsızdır ve aileler çocukları istedikleri anaokuluna gönderebilirler. Bu kurumların bir bölümü Milli Eğitim Bakanlığına bir bölümü de Sağlık Bakanlığına bağlıdır.

Okul öncesi eğitimi hangi yaş aralığını kapsar? Sorusu ailelerde kafa karışıklığına neden olabilmekte. Peki hangi yaşta başlanması gerektiği nasıl hesaplanır? Anaokuluna başlama yaşının 48-66 ay olduğunu belirtelim. Çocuğunuzun okula başlayacağı yılda 36 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani 36 ayını tamamlamış ve 68 ayı geçmemiş çocuklar anaokullarına kayıt yaptırabilirler. 

Özellikle 0-6 yaş dönemi çocukların öğrenimi açısından altın çağ olarak nitelendirilir. Anne babaların bir kısmı eğitimin 6 yaştan sonra başlayacağını düşündüğü için çocuklarını anaokuluna göndermemekte ve çocuklar alması gereken bazı temel eğitimleri alamamaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere okul öncesi kurumlarının büyük ölçüde amacı çocukları ilkokula hazırlamaktır. Hiçbir ön bilgisi olmadan okula başlayan çocuklar bocalayarak korkabilirler. Bu sebeple çocuğun eğitim alması için ilkokul çağını beklemek geç olacaktır.

Okul Öncesi Eğitiminin Faydaları

Okul öncesi eğitimin faydaları ve çocukların gelişimi üzerindeki etkisi oldukça fazladır.Okul öncesi kurumları çocuğa gerekli bilgileri aktarmakta ve çocuğun içinde var olan potansiyeli ortaya çıkarmaya yönelik kurumlardır. Çocukların gelişim alanlarının her yönüyle desteklendiği bu kurumlar çocukların sonraki hayatları için de büyük öneme sahiptir. Anaokulu eğitimi alan çocuklar daha dışa dönük ve kendi akranlarıyla sosyalleşmeye daha yatkın olurlar. Bu eğitimi alan çocukların iletişimi de daha kuvvetlidir.

Okul öncesi eğitim esnasında oynanan oyunlar ve yapılan etkinlikler çocukların merak duygusunu uyandırır ve algıları açılır. Bu oyunlar çocuğun gerçek hayattaki toplumsal yaşama adaptasyonlarını da hızlandırır.

Okul öncesi eğitimin faydaları konusundan devam edelim. Çocuklar anaokulu sayesinde anne ve babalarından ayrı kalarak bağımsızlık duygusu geliştirebilirler. Bu duyguları gelişen çocuğun kendine güveni de gelişir. Bunun yanında çocuklar sorumluluk almayı da öğrenerek kendi işlerini kendileri yapabilir hale gelirler. Küçük motor gelişimi de desteklenen çocuklar kalme tutma, makasla bir şeyler kesme gibi becerileri de edinirler. Anaokulunda da belli bir rutin ve kurallar bütünü olduğundan bu düzene alışan çocuk anaokuluna başladığında zorluk çekmeyecektir.

Okul öncesi eğitimde yaş aralığından ve çocuklar üzerindeki bazı etkilerinden bahsettik. Okul öncesi eğitim çocukların gelişiminin en sağlıklı haliyle sürmesi için kesinlikle gereklidir. 

Formu Doldurun Sizi Arayalım