Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Sanılanın aksine, çocuklar ikinci bir dil öğrenmeye artık geç çok daha geç yaşlarda başlamıyor. Dil eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olacaktır. 

Dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Sanılanın aksine, çocuklar ikinci bir dil öğrenmeye artık geç yaşlarda başlamıyor. Bazı bilimsel çalışmalar da göstermiştir ki, bebekler daha anne karnındayken dışarıdan gelen sesleri duyabilmekte ve tepki vermektedir. Bu sebeple dil eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olacaktır.

Özellikle son yıllarda anaokullarında ya da çocuk kulüplerinde İngilizce ve daha pek çok yabancı dil dersi en az oyun dersleri kadar önem kazanmış durumda. Bu konuda bilinç sahibi olan veliler de çocuklarının yalnızca Türkçe değil, en az ikinci bir dili de rahatça konuşabilen dünya vatandaşları olmasını istemektedir.

Dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Yabancı bir dilin öğrenimine 3 yaşından önce başlmaka gerekir. Çoğunlukla bir dilin etkili bir biçimde kullanılması 4 yaşımdan sonra mümkün olmaktadır. Fakat araştırmalar da gösteriyor ki çocuklar 3 yaşından önce bir dile ne kadar maruz kalırsa, ileriki yaşlarında o dili konuşma başarısı o denli artmaktadır. 

0-3 yaş arası bebekler bile kendi ana dillerinin yanında ikinci bir dile maruz kaldıklarında aynı anda öğrenme denilen yöntem sayesinde her iki dili de rahat bir şekilde öğreniyor. Teoti Anaokullarında uyguladığımız metodik çift dilli eğitim sayesinde, yabancı dili çocuklarımızın hayatının bir parçası haline getiriyoruz. Öğrenmenin kalıcılığı açısından eş zamanlı verilen dil eğitimi en etkili yöntem olarak bilinmektedir.

Dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Bu bilgiler ışığında, çocuğunuzun yabancı bir dil öğrenmesini istiyorsanız doğumundan itibaren çocuğunuzun bu dile maruz kalmasını sağlayarak başlayabilirsiniz. Bebeğinizle konuşarak ya da ona şarkılar dinleyip, hikayeler okuyarak aklına yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinize uyumadan önce söyleyeceğiniz yabancı dildeki bir ninni bile onun bu dili hafızasına kaydetmesine yardımcı olur.

Eğer çocuğunuza çok erken yaşlarda dil eğitimi vermeye başlamadıysanız da telaşa kapılmanıza gerek yok. Okul öncesi dönemi kapsayan yaşlardan olan 5 veya 6 yaşındaki bir çocuk da yabancı dil eğitimi veren bir okulda ders alarak aradaki farkı kapatabilir. Bahsettiğimiz üzere bizler eğitim kurumlarımızda yabancı dil öğrenimini, derslerimizin ve etkinliklerimizin her alanına dahil ediyoruz. Böylelikle çocuklarımız ikinci dili yaşayarak ve eğlenerek öğreniyorlar.

Yani dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Sorusunu, olabilecek en erken yaşta şeklinde cevaplayabiliriz. Okul öncesi kurumlarının dil öğreniminde elbette ki rolü büyük fakat evde de anne babalar çocuklarını dil öğrenimi konusunda destekleyebilirler. Örneğin evde öğrenilmesi istenen dil konuşulabilir. Çocukla yabancı dil kullanılarak iletişim kurulabilir vs.
 

Formu Doldurun Sizi Arayalım