Çocuklarda Motor Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Çocuklarda Motor Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Çocuklarda motor gelişimi nasıl desteklenir? Öncelikle belirtmekte fayda var ki motor gelişimini tek bir başlık altında incelemek doğru olmaz. Motor gelişimi kaba motor ve ince motor gelişimi olmak üzere iki grupta incelenir.

Çocuklarda motor gelişimi nasıl desteklenir? Öncelikle belirtmekte fayda var ki motor gelişimini tek bir başlık altında incelemek doğru olmaz. Motor gelişimi kaba motor ve ince motor gelişimi olmak üzere iki grupta incelenir. Bu yazımızda da motor gelişim gruplarını ve nasıl destekleyebileceğimiz konusunu ele alacağız.

Çocukların yaşamlarının ilk yılından yedi yaşa kadar olan döneminde edindikleri ilk temel hareketler kaba motor becerileridir. Bu döneme temel hareketler dönemi de diyebiliriz. Bu dönemdeki çocuklar atlama, zıplama, koşma, sıçrama, yakalama, topa ayakla vurma vb. becerileri kazanırlar. Bu hareket yeteneğini fark eden çocuklar daha kontrollü ve bilinçli bir biçimde kas gücünü kullanmaya başlar.

Çocuklarda motor gelişim nasıl desteklenir? kaba motor gelişimini nasıl destekleyebiliriz, bunu açıklayarak başlayabiliriz. Çocuklar için en temel beceri hareket ederek dünyayı tanımak keşfetmektir. Çocukların kaba motor gelişimlerini desteklemek için de biz büyüklerin yapabileceği bir takım şeyler vardır. Kaba motor gelişimini desteklemek için şu önerilerde bulunabiliriz;

 • Çocuğunuzun kaba motor gelişimini desteklemek için ona bir vurmalı müzik aleti alabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu fiziksel aktiviteler yapması için teşvik edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu tırmanma oyuncakları oynamaya yönlendirebilirsiniz. Ağaca tırmanmak da bunu destekler ama tırmanma oyuncakları daha güvenli olacaktır.
 • Halı silebilir, bahçede çapalama yapabilir ve balon atma oyunu oynayabilir.
 • Yere engeller koyarak üzerinden zıplayarak geçme oyunu oynayabilir.

Çocuklarda motor gelişim nasıl desteklenir? Bu soruya bir de ince motor gelişimi yönünden cevap verelim. Öncelikle ince motor nedir? İnce motor, el ve parmak kaslarımızdaki küçük kasların çalışması ile meydana gelen hareketlerimizi yönetir. Okul öncesi dönemde bu gelişim,  çocukların küçük kaslarını daha koordineli bir şekilde kullanmaları açısından önemlidir. İnce kas gelişiminin desteklenmesinde de yine anne babalar çocuklara bir takım destekler sunabilir. Bunlara örnek olarak şunlardan bahsedebiliriz;

 • Elleri kirlenen çocuğun kendi başına ellerini yıkaması istenebilir.
 • Parmak uçlarına ve avuç içlerine masaj yapabilirsiniz.
 • Kalemle uzun çizgi çizme çalışmaları yapılabilir.
 • Oyun hamuru ile çeşitli şekiller yapması istenebilir, avucunda yuvarlayabilir.
 • Elleri suda veya havada oynatması istenebilir.
 • Birlikte hamur yoğurabilir ve kek çırpabilirsiniz.
 • Kıyafetlerindeki düğmeleri kendi başına iliklemesine müsaade edebilrisiniz.

Çocuklarda motor gelişimi nasıl desteklenir? Sorusunu bu örneklerle açıklayabiliriz. Elbette ki her çocuğun gelişim hızı ve algılama süresi aynı değildir. Anne babaların bunun farkında olarak çocukları üzerinde baskı kurmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Çocuk bazı becerileri geç öğrendiği için endişe edilmemelidir.
 

Formu Doldurun Sizi Arayalım