Çocuk Eğitiminde Disiplin Nasıl Sağlanmalı?

Çocuk Eğitiminde Disiplin Nasıl Sağlanmalı?

Çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Bu hep çok tartışmalı bir konu olmuştur. Ve insanların geliştirdikleri çok fazla yöntem de vardır. Fakat burada unutmamak gerekir ki çocuklar birer deney tahtası değildir.

Çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Bu hep çok tartışmalı bir konu olmuştur. Ve insanların geliştirdikleri çok fazla yöntem de vardır. Fakat burada unutmamak gerekir ki çocuklar birer deney tahtası değildir. Kullanacağınız her yanlış yöntem çocuklarda travmaya veya bilinçaltı bozukluklarına sebep olabilir.

Çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Bu konuyla alakalı en yaygın ve kesinlikle yanlış olan yaklaşım da çocuğun hiçbir koşulda uyarılmadığı, kuralların en aza indirgendiği disiplin eğitimidir. Çocuklarına iyilik yaptığını düşünen veliler aslında onlara en büyük kötülüğü yapıyorlar.

Disiplinli olmak bir çocuğun yetiştirilmesinde olmazsa olmazlardandır. Elbette ki bu disiplin dozunda ve yerinde olmalıdır. Disiplin sayesinde çocukların hal ve davranışları düzenlenir, çocuklar daha tutarlı bireyler olarak yetişirler.

Çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Konusuna geri dönelim. Genelde disiplin dediğimiz zaman akla çocuğa şiddet uygulamak geliyor. Bu da elbette ki yanlış bir yaklaşımdır. Ne eğitimde ne de psikolojide çocuğa şiddetin yeri yoktur. Disiplinin amacı, kurallar aracılığı ile çocuğun hal ve hareketlerini düzenlemektir. Şiddet uygulamak değildir.

Bizlerin ebeveyn olarak asıl görevlerinden biri de topluma faydalı ve toplumda kendine yer edinebilmiş bireyler yetiştirmektir. Çocuğunuza disiplin yolu ile kazandıracağınız toplumsal kurallar, onun tüm hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Böylece çocuğunuz dış dünyaya uyum sağlamakta çok zorlanmayacaktır.

Çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Disiplin yalnızca çocuğa neyi yapıp neyi yapamayacağını söylemek değildir elbette. Doğru bir disiplin eğitimi alan çocuk hem çevreye duyarlı, hem kendi haklarının ve çevresindeki insanların haklarının farkında olur. Ve buna göre davranışlar sergiler.

Unutmayın ki sizin çocuklarınız da bir gün ebeveyn olabilirler. Aslında geleceğin anne ve babalarını yetiştiriyoruz. Sizin çocuğunuza karşı olan tutumunuz, onun da gelecekte ailesine karşı olan tutumunu etkileyecektir. Her çocuk öncelikli olarak kendini değerli ve güvende hissetmek ister. Anne ve babasının onu sevip koruduğunu görmek ister. Bu yönleri eksik kalan bir çocuk hayatında da sağlıklı ilişkiler kuramaz.

Disiplin eğitiminde sevgi esastır. Sevgiyle büyüyen bir çocuk hayatta her türlü zorluğun üstünden rahatlıkla gelir. Çünkü sevgi ortamında büyüyen bir çocuğun özgüveni de sağlıklı bir biçimde şekillenir. Eğer çocuğunuza sevgi göstermeden sadece kurallar koyarsanız bu pek de işe yaramayacak belki çocuğunuzu sizden uzaklaştıracaktır. Bu sebeple her türlü yaklaşımın kökeninde sevgi olması şarttır.

Bu içeriğimizde çocuk eğitiminde disiplin nasıl sağlanmalı? Sorusunu yanıtladık. Çocuk eğitimi ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular için de bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Formu Doldurun Sizi Arayalım