Okul Öncesi Etkinlikleri Nelerdir?

Okul Öncesi Etkinlikleri Nelerdir?

Okul öncesi etkinlikleri nelerdir? Okul öncesi eğitim kurumlarında veya evde çocuklara verilen özel eğitimler içerisinde bu etkinlikler büyük yer tutar. Öğretmen tarafından yapılandırılan bu etkinlikler

Okul öncesi etkinlikleri nelerdir? Okul öncesi eğitim kurumlarında veya evde çocuklara verilen özel eğitimler içerisinde bu etkinlikler büyük yer tutar. Öğretmen tarafından yapılandırılan bu etkinlikler çocukları farklı alanlarda geliştirmeyi amaçlar.

Okul öncesi etkinlikleri nelerdir? Bu etkinlikleri şu ana başlıklar altında sıralayabiliriz;

  • Türkçe / Yabancı Dil,
  • Sanat,
  • Drama,
  • Müzik,
  • Hareket,
  • Okuma Yazmaya Hazırlık,
  • Fen,
  • Matematik,
  • Alan Gezileri.

Öğretmen bu etkinlikleri sınıf ortamında gerçekleştirebileceği gibi açık havayı da tercih edebilir. Özellikle açık hava çocuklar için çok faydalı olmaktadır. Yalnızca hava güneşliyken ya da sıcakken bahçeye çıkılır gibi bir yanılgı da vardır. Bu tamamen yanlıştır. Unutulmamalıdır ki kötü hava değil kötü kıyafet vardır. Teoti Anaokulları’nda çocuklarınız her mevsim güvenle eğitimlerini almaktadır.

Bireysel Etkinlik Nedir?

Bireysel etkinlik nedir? İsminden de anlaşılacağı üzere, çocuğun bir birey olarak kendi başına edindiği yaşam deneyimlerini baz alan etkinliklerdir.Bu etkinlik türü ile çocukların bireysel ilgi, gereksinim ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amaçlanır. Yani bu etkinlikler ile çocukların potansiyel gelişimleri desteklenmiş olur.

Küçük Grup Etkinliği Nedir?

Küçük grup etkinliği nedir? Çocukların gelişim özellikleri, yaşları, ilgi ve yetenekleri gibi özellikleri doğrultusunda farklı gruplara ayrılarak yapılan etkinliklerdir. Büyük grup etkinliklerinin aksine, bu tarz bir etkinlik çalışmasında her bir grubun yapacağı etkinlik ayrı ayrı planlanmaktadır. Küçük grup etkinliklerinde her bir grup için aynı  kazanım ve göstergeler ile birlikte farklı etkinlikler hazırlanmaktadır.

Büyük Grup Etkinliği Nedir?

Büyük grup etkinliği nedir? Bu yöntem küçük grup etkinliklerinin tam tersi şeklinde işlemektedir. Her bir grup için farklı etkinlikler planlamak yerine, aynı yöntem ve materyaller kullanılarak aynı kazanımlara ulaşmak amaçlanır. Sınıftaki tüm çocuklar aynı etkinliğe katılırlar. 

Bütünleştirilmiş Etkinlik Nedir?

Bütünleştirilmiş etkinlik nedir? Bu etkinlik türünü şu şekilde açıklayabiliriz, bütünleştirilmiş yani birleştirilmiş etkinlikler, birden fazla etkinliğin uygun geçişler sağlanarak birleştirilmesinden oluşur.Etkinliklerin bir öğrenme sürecinde peş peşe sıralanmasına bütünleştirilmiş etkinlik denilmektedir.

Okul öncesi etkinlikleri nelerdir? Sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. Peki bu etkinliklerin gerekliliği nedir? Etkinliklerin çocuklar üzerindeki etkisi nedir? Bu etkinliklerin çocukların okul öncesi eğitim döneminde öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. Çocukların görsel, duygusal, sosyal ve işitsel zekalarına olumlu yönde destek olmaktadır. Ayrıca çocukların yetenek ve ilgi alanlarını ortaya çıkararak gelişimlerine fayda sağlar. Çocukların okul öncesi etkinlik ve uygulamaları sayesinde okul çağına çok daha sağlıklı bir biçimde hazırlanmaktadır.

Formu Doldurun Sizi Arayalım