Çocuklarda Yemek Yeme Problemi

Çocuklarda Yemek Yeme Problemi

Çocuklarda yemek yeme problemi pek çok sebepten kaynaklanabilir ve özellikle anne babalar için kaygı verici ve üzücü bir durumdur. Ebeveynler çocuklarının beslenme düzenini sağlamak için

Çocuklarda yemek yeme problemi pek çok sebepten kaynaklanabilir ve özellikle anne babalar için kaygı verici ve üzücü bir durumdur. Ebeveynler çocuklarının beslenme düzenini sağlamak için çeşitli yöntemlere başvurabilmektedir. Çoğu zaman çocuklara karşı sergilenen yanlış tavırlar her iki taraf için de travmatik olabilmektedir. Bunu şımarıklık olarak değerlendirmek doğru değildir, altında yatan sebepler araştırılmalıdır.

Çocuklarda Yeme Problemi Nedenleri

Çocuklarda yeme problemi nedenleri incelendiğinde özellikle de okul öncesi dönemindeki çocuklarda sıklıkla karşılaştığımızı görüyoruz. Böyle bir durumda anne baba tutumları çok önemli bir yer tutmaktadır. Çocuğa karşı agresif ve sabırsız bir yaklaşım sergilemek psikolojik hasarlara neden olabilir.

Küçük yaştaki çocuklar çoğu zaman yemek yeme süresi çok uzun sürdüğü için sıkılabilir, ilgisi dağılabilir bu sebeple de sabırsız davranarak yemek yemeye gönülsüz olabilirler. Yemek sırasında ilgisini çeken başka bir şey ile ilgilenmeleri çok yaygın bir davranıştır.

Çocuklar gelişim çağlarının belli dönemlerinde çok daha az kaloriye ihtiyaç duyabilirler ve bu da yeme alışkanlıklarında değişime sebep olabilir. İştahı oldukça yerinde olan bir çocuk bir anda yemek yemeye daha az istekli olabilir. Bu ailelerin endişeye kapılması gereken bir konu değildir. Çocuğun ihtiyaçlarına kulak vermek daha doğru olacaktır.

Çocuklarda yeme problemi nedenleri arasında çocukların bağımsızlık arayışı da yer alabilir. Peki bunun yemekle bağlantısı nedir? Çocuklar ilk bağımsızlık hareketini istediği yemeği seçerek ailelerine karşı gösterirler. İstediklerini yiyip istemediklerini de reddederek kendi kararlarını verebildiklerini düşünürler. Çoğu durumda ebeveynler bu durumun farkında değildir. Yemeği reddeden çocuklarına bağırıp kızabilir hatta şiddete başvurabilirler. Bu durum da çocukların yemek yemeye daha da isteksiz bir hale gelmelerine neden olabilir.

Yeme Alışkanlığında Anne Baba Tutumları Nasıl Olmalıdır?

Yeme alışkanlığında anne baba tutumları nasıl olmalıdır? Çocuklardaki yemek yeme problemleri doğru anne baba tutumları ile rahatlıkla çözülebilir. Yemek yeme konusunda sorun yaşayan ebeveynler için şu tavsiyelerde bulunabiliriz;

Öncelikle çocukların yemek saati alışkanlı edinmesi çok önemlidir. Bunun için de her gün ortalama olarak aynı saatlerde tüm aile bireylerinin yemeğe birlikte oturması, çocukların kafalarında bir yemek saati oluşturması açısından yararlı olacaktır. Bu düzene ebeveynlerin de uyması önemlidir. Çünkü anne ve babalar çocuklarının önündeki en büyük rol modellerdir.

Sofrada geçirilecek zamanı belirsiz bırakmak yerine belli bir limit koyabilirsiniz. Örneğin yemeğini yemeyen çocuğunuza sofranın yarım saat sonra kaldırılacağı ikazında bulunabilirsiniz. Bu da bir düzen oturması için faydalı olacaktır. Bunun yanında yemekten önce yenilen abur cubur gıdalar da iştahlarını olumsuz yönde etkiler. Bu yiyeceklerin tüketilmesi de kısıtlanmalıdır.

Formu Doldurun Sizi Arayalım